Slocene ar pietekām ~
Sloucene bija LIELUPES < kreisā pieteka Zemgales ziemeļrietumos no Austrumkursas augstienes Spārnenes viļņotā līdzenuma uz Piejūras zemienes Rīgavas līdzenumu. Augšdaļa veidojusies pieledāja ielejā, Abavas-Slocenes senielejas daļa. PAPILDINĀTS - 15.03.2022.
pamatnosaukums | garums | sinonīmi | kritums | vidējais | sākotne | izteka | stāvoklis | baseins | notece | īpašais |
km | metri | m/km | mvjl. | regulēta | km² | km³ | ģeoloģiska | |||
SLOCENE | 41,1* | Slocis, Pulkaine | 42 | km no Abavas | ? | 19,5 km* | zem ledāja izcelsme |
* garums starp >Vēžupi augšgalā līdz Kaņiera krastam!; regulētais atskaitīts no kopgaruma 52,08.
Lai arī no Kaņiera ezera viss caur slūžām aiztek tieši uz Rīgas līci, tradicionāli turpinu Sloceni pie-liet Lielupei.
Mūsdienās par Sloceni sauc ūdensteci līdz Kaņiera ezeram, pašu augšgalu mēdz saukt arī par Vēžupi (kas gan ir pirmā > labā pieteka), bet lejasgalu starp Valgumu un Kaņieri par Pulkaini. Upes sākums atrodas senielejas purvainē ļoti tuvu Abavai, uz Tumes un Degoles pagastu robežas. Augšadaļā savāc ūdeņus no mitrām pļavām, kas ieņem platu glaciālu ieleju (LKv27). Tek cauri Tukuma novada vidusdaļai, caur Tukumu un Valgumezeru Engures novadā, caurtek Kaņiera ezeram (wiki). Vidusdaļā apliec Tukuma pauguraines dienvidu daļu; nevar izveidot pašas ieleju pamatiežu virsmas tuvuma dēļ. Kritums no satekas ar Vēžupi 13 km līdz Slokenbekai 11 metri; nākamajos dabiskajos 16,5 km līdz Valgumam - 25,6 m, lejteces 11,4 km - 2,2m. Ielejai dziļums sasniedz 35 m R galā, pie Tukuma Durbes tas ir ap 30 metri viena km platumā. Pa senieleju leduslaikmeta beigās visa notece bija Ventas virzienā. Plūduma galapunkts mainījies kopš Kaņierim izraka tiešu savienojumu ar jūru. Tamdēļ lejteci no Duniera ezera līdz Lielupei dēvē par Vec-Sloceni (skatīt sadaļā Lielupe); ieteka bija Lielupes 28. km.
Sateces rajons R robežojas ar Lestenes paugurgrēdu kura vidēji 90 m vjl, līdz ar ko strauti/grāvji īsi ar lielu kritumu uz Vašleju. Lielākās pietekas no lēzenās D puses.
Vēsturiskās dzirnavas bijušas pie Tukuma (Tukuma ezers), Slokenbekā un Smārdes dzirnavezers (1,8 ha). Tecējums regulēts pa posmiem 1950, 1999, 2017.g.; sateces rajonā plaši meliorācijas pasākumi visu 20. gs. Pirmie Vašlejas purvā un Skujupītes un Ķemmer upes augšgalā.
Vēstures avotos atrodams arī upes nosaukums Sloka un Sloce. Piekrastes zvejnieku izrunā - Slocis. Nosaukuma izcelsmi viennozīmīgi saista ar putnu `sloka` Scolopax rusticola (kā vārdā arī dzimtas nosaukums 31 putnu sugai) un tāpēc jādomā ka primārais ir Slokas ezers, kā bridējputnu dzīvesvide.
Dabas liegumi - un Ķemeru NP | laikraksts par nosaukumu posmam pirms Kaņiera | VĒRTUMI sateces rajonā - <Skamaņu pilskalns; < Tukuma pilskalns; >Smārdes sēravots; < Milzkalnes Baznīckalns, Ceļu vēstures mūzejs; Strēlnieku piemineklis Smārdē, autors Kārlis Zāle; pilskalns Kaņiera pussalā, Siliņupes apmetne, Paugu viduslaiku kapi un Lapmežciema sedums ar tīklu būdām. ūdensšķirtnē ar Abavu - pilskalns pie Ķīšiem; kulta vieta pie Valliešiem; Smārdē piemineklis 1. pk. strēlniekiem (1936), autors Kārlis Zāle. |
Vēžupe kā nosaukums parādās dažās kartēs 20.gs. sākumā. Tās taisnleņķa savienojums ar plašo leduslaikmeta senieleju, un lielais kritums, ļauj to uzskatīt par patstāvīgu sānupi. Tamdēļ Vēžupe - Sloces pirmā pieteka no >labās puses, 11, 5 km garumā ar visiem novadgrāvjiem, un kritumu 20 m. Nosaukums visticamāk no Vēžu kroga, kurš atradās pie Tukuma apļa..., un otrs nosaukums Mācītājmuižas upīte (Plāķis39).
Moku strauts, Sudmaļupīte (augštecē Skāmaņupīte) ir 4,4 km novadkanāls ar kritumu 24 m, Slocenes < kreisajā pusē Tukuma novadā. Izteka - uz rietumiem no Vecmokām, gar Zvares grēdu, lejtecē Jaunmoku dzirnavu ezers (1,8ha). Ietek Slocenē pie valsts autoceļa A10 (Rīga—Ventspils). Grāvīti šķērso valsts autoceļi V1446 (Tukums–Milzkalne–Smārde-), A10, kā arī dzelzceļa līnija Ventspils—Tukums II. VĒRTUMI - pilskalns pie bijušajiem Skāmaņiem, < avoti; >Jaunmoku pils.
Vašleja ir plaša ieleja, pļavas bijušā purvainē, leduslaikmeta noteka, Slocenes senielejas silesveida atzarojums >labajā pusē, Austrumkursas augstienes nomalē. Notece izveidota 20. gs. sākumā, notekas rajona platība ir 98,8 km², kanāla garums 12, km, gada notece 0.020 km³, kritums viens pusmetrs \ 25 m, 1.4 m/km. Sākas nekurienē..., ietek Slocenē 34. km pie Tukuma. Vāji izteiktās ielejas dziļums vien daži metri, taču tās R nogāzi veido Baltijas ledus ezera senkrasts, augstumā līdz 50 metri. Notece dabiski dalijās uz A un R (uz Džūksti pretējā virzienā). Augšgala nosaukums Mieču kanāls arī liecina par mākslīgumu. Lielākā Vašlejas >labā sānteka ir Baltaču upe?, straujākā - < Viļņu strauts; kreisās < Kannenieku strauts, Kūlu grāvis, < Pauru strauts, <Ratnieku strauts. Upi šķērso valsts autoceļi - V1101 (Dobele–Lestene–Tukums), V1454 (Pičas–Praviņas–Kārtiņi), V1455 (Ozolpils–Degole), A10 (Rīga—Ventspils). Tās krastos atrodas Garauši un Gaiļi.
Ratnieku strauts ir grāvis 6,6 km garumā ar kritumu 50 m, ietek Vašlejā no < kreisās puses Tukuma novadā pie Praviņu kapiem. Lielākā pieteka - Rēpiņu strauts, Grāvi šķērso valsts autoceļi V1101 (Dobele–Lestene–Tukums) un V1454 (Pičas–Praviņas–Kārtiņi), tās krastos atrodas Kārtiņi un Valeikas.
VIĻŅU strauts kā 6 km regulēts ūdensnovads < ietek Vašlejas ielejā caur stāvu gravu, ar kritumu 5 km vairāk par 10 m/km!
Tumes strauts ir ap 5 km garš regulēts ūdensnovads Slocenes >labā pusē, Tukuma novadā. Izteka grāvjos D no Tumes. Vidusdaļā stāva grava ziemeļu-ziemeļaustrumu virzienā; kritums sasniedz 10 m/km! Augšgals izveidots 20.gs. sākumā, ietek pa māxlīgu grāvi pie Līduma dārziem. Tumes strautu šķērso valsts autoceļi A10 (Rīga—Ventspils) un P121 (Tukums—Kuldīga), tā krastos atrodas Tume , ar uzstādinātiem dīķiem, un Līdums.
Zvirgzdupīte ir nosaukums Jumpravas ezera (64,2 m vjl.) notekai Tukumā, pilnībā regulēta. Garums 4,2 km, kritums 30 m; caurtek Čigānu ezeru/dīķi.
Tīles strauts, itin kā iztek no Melnezera (43m vjl.) Tukuma pievārtē, lai pēc 3 km ietecētu Slocenes 29. km, 28 m vjl.
Skujupīte (arī Skuja, Skujupe) ir 11,5 km gara Slocenes > labā pieteka Tukuma un Engures novados. Izteka dabiski bija Ozolpils pacēluma kraujā gravā no avotiem?, Ietek Slocenē lejpus Mazezera, nokrītot 18 metrus. Regulēta 20.gs. sākumā; vēlāk totāli augšdaļa gar Ledus ezera senkrastu pie Ozolpils, kur to nevar uzskatīt par upi. Novadgrāvi šķērso autoceļi V1475 (Ozolpils–Kalēji–Smārde) un V1446 (Tukums–Milzkalne–Smārde–Slampe), kā arī dzelzceļa līnija Torņakalns—Tukums II.
Vilkupe, Vilkupīte < pieteciņa sadarbībā ar dziedva.lv tika atklāta 2021.g. sākumā. Varētu būt 5 līdz 7 km gara, ar kritumu līdz 40 metriem. Lejas daļa purvainā Ķemeru NP daļā R no Pulkaines. Nosaukums 20 gs. padumjo topokartēs sastopams kā `Straute`, `Strautii`.
Starpiņupīte, saukta arī par Kaņiera kanālu, ir nepilnu kilometru gara, 17. gadsimtā izrakta un 19. gs. padziļināta Kaņiera notece uz Rīgas līci, ezera līmeņa pazemināšanai. Pa Starpiņupīti uz jūru tiek novadīti Slocenes un
Kaņiera pieplūdes ūdeņi. Ūdens līmeņa regulēšanai un brīvas zivju
migrācijas nodrošināšanai 1965. g. izbūvētas slūžas. Krastos atrodas
apdzīvotā vieta Lapmežciems. Kanālu šķērso autoceļš P128.
Siliņupe vēl viens regulēšanas kanāls, kurš atvilcis ūdeni arī no Slokas ezera. Grīvā Kupskalnu dabas laipa, jeb civilizēta izeja liedagā.
Vecslocene - vēl Kurzemes hercogistes laikā
tā bija kuģojama upe un tika izmantota kā ūdens satiksmes ceļš. Dažādās
vietās un laikos pie tās ir bijušas dzirnavas, cepļi. Poļu-zviedru kara laikā
zviedru karaspēks pie upes 1605.-1608. gadā uzcēla skansti. 20.
gadsimta sākumā tika izrakts savienojums starp Kaņiera ezeru un Rīgas
līci (Starpiņupīte), un Slocenes upes ietece no tā brīža ir Kaņiera ezers (wiki).
Alternatīvais sākums - REĀLI! - Slocene sākas satekot diviem līdzīgas nozīmes novadgrāvjiem pie Tukuma apļa, jeb pie agrākās Tumes mācītājmuižas un Vēžu kroga.
Viens no grāvjiem ir bijušā Vašlejas purva (Wascheley) pieledāja senlejā izraktais ūdensnovads, otrs pa sen-ieleju Abavas virzienā no R saucamā Vēžupe, Vēžupīte jeb Mācītājmuižas upīte (J.P.39). Vašleja kā nosaukums ir aplam līdzīgs otram - `vēžupe`.?! Salikums
`vašlejas upe` šinī gadījumā ir literāla forma kura izsaka - upīte kura
atrodas Vašlejā.
(visi pārējie publicējumi sakot ar encikloprdijām līdz mācību grāmatām, ir pavirši pieņēmumi!).