Visas upes tek uz...!?
DISKUSIJAI - Vai tiešām uz jūru?! Varbūt tā jāsaprot tikai kā metafora? Ir taču tādas kas tek uz citām upēm vai uz ezeru. Un tādas kas pazūd purvā, ietek, bet ārā neiztek. Nu gan piesiešanās / spēle ar vārdiem.. Galu galā visas upes (izņemot tuksnešos.., Latvijā tādu nav), to vāktie un nestie ūdeņu nonāk jūrā. Pieļauju, jo pagaidām nezinu, ka ir kāds ezers no kura tiešām pa virszemi nekas neiztek un tāds beznoteces baseins pierastā ceļā jūrā nenonāk. Varbūt drīz uzzināsim.
Piemēram Ālande vai Slocene, grozās, grozās, taču no sava liktens` neaiztecēsi. Tā 24 km garā Ālande sākusi tecēt vien 5 km no liedaga, turpmākos vairāk kā 15 km cītīgi dodas prom no jūras. Savukārt Slocenei palīdzēts ietecēt ar kanālu. Pat Gauja - ko dara - tek pretējā virzienā lapsu dzenādama un iemanto tās slavu. Pelnīti,... jo no sākotnes Piebalgā līdz piekrastei ir gaisa līnijā vien 80 km. Necik viegli ar tikšanu jūrā Zemes griešanās dēļ (Koriolisa spēks) jācīnās Irbei, Rojai, Inčupei, vēl dažām sīkākām.
apgultne - iedobums kam nav noteces un kā dibenā ūdens sakrājas ezeros un purvos. (LKV 1927)
4 komentāri - Visas upes tek uz...!?
Un piemēram arī mazie Piejūras ezeri - Ummis, Duņieris, Garezeri - pieteces un iztvaikošanas bilanci noteikt gandrīz neiespējami, līdz ar to saistību ar kādu baseinu. Arī sekli purvu ezeri sasilst kā peļķes, paši iztvaiko un noteikti nepiedalās virszemes apritē.
Slokas purvā, kas Vecās Slocenes lejtecē, stāv ezeriņš AKLIS 4,5 metri virs jūras. Turpat Slokas ezers ir ap metru līmenī.
Labs piemērs?!
Neviens īpaši nebrīnās par raktu bedri vai dīķi, no kura nekas neiztek, bet ezers, no kura pa zemes virsu nekas neiztek, jau rādās daudz interesantāks. Joka pēc tādus Latvijā var sameklēt. Izteiksmīgākais laikam būs zilizaļais Čertoks Aglonas pagastā (skat. http://kartes.lgia.gov.lv/karte/?x=219795.325&y=693913.9&lx=1705.3&ly=1291.875&l=17,18,19,20,21,22).
Ja aplūko kartēs Talsus un apvidu uz ZA pusi no pilsētas, tad redzams, ka kartogrāfi arī daudziem turienes ezeriem un dīķiem nav varējuši ieraudzīt nekādas virszemes notekas. Interesanti, ko par to domā vietējie iedzīvotāji – vai viņi arī saka, ka no Sirds ezera, Talsu ezera, Čumalezera un Kamparezera nekas neiztek?
Un vai dažus desmitus kilometru uz DA, Brizulē, kāds var pateikt, vai no Pilsētas ezera (skat. http://kartes.lgia.gov.lv/karte/?x=328568.676&y=444588.6&lx=2522.8&ly=1403.175&l=17,18,19,20,21,22) tiešām neiztek pat viena maza tecīte?