Ledus aplis Latvijā
Reta parādība - ledus aplis, 2024.g. Ziemas mēneša lielā sala ietekmē, novērots vairākās upēs - Ciecerē un Gaujas augšdaļā. Tāds veidojas upes līkumā iegriežoties kādam atlūzušam ledus laukumam. Aplis rotējot kļūst ideāli precīzs, cik vien tas dabā iespējams. Lielums var sasniegt tik ievērojamus izmērus lai uz tā droši uzkāptu un riņķotu pieaudzis cilvēks.
Liec upē koku!
Pērn ieskātais Labūdens "integrētā pārvaldības" projekts
(GoodWater), šovasar ķeras pie praktiskiem darbiem. BIOR rūpīgi
izpētītajā Mergupē (Lielās Juglas sateka), apzināti vairāki
vienmuļi gultnes posmi pie Nītaures, kuros trūkst bioloģiskās
daudzveidības. Tamdēļ trijās talkās ar sabiedrības iesaisti un
speciālistu vērīgu padomu, tika seklūdenī izveidoti dažādas formas
straumes šķēršļi.
Sabiedrība aicināta GoodWater straumē
Ar Lielupes "baseinu apgabala" semināru 5. martā, sākta plašas sabiedrības iepazīstināšana ar iespējām līdzdarboties Latvijā pirmā "integrētajā projektā" vides jomā. Europas Life programmas ietvaros finansētais, uz EU Ūdens struktūrdirektīvu un atvasināto nacionālo likumdošanu balstītais darbību kopums, paredz uzlabot riska ūdens objektus* - kā upes un ezerus, tā piekrasti. Integrēts nozīmē ka darītājos tiek aicināti ikviens neatkarīgi no formālā statusa - privāti, nevalstiskās sabiedriskās organizācijas, pašvaldības.
Upju kvalitātes uzlabošanai
Kopš gad sākuma Vides ministrijas apakšuzņēmums LVģMC sadarbībā ar 18 citām organizācijām un biedrībām, kuri saistīti ar vides apsaimniekošanas jautājumiem, lai uzlabotu virszemes ūdeņu kvalitāti Latvijā, astoņu gadu laikā īstenos kopīgu projektu “Latvijas upju baseinu apsaimniekošanas plānu ieviešana laba virszemes ūdens stāvokļa sasniegšanai” (“LIFE GoodWater IP”)*.
Plaša sabiedrība tiks aicināta līdzdarboties Latvijā pirmā
"integrētajā projektā" vides jomā. Europas Life programmas
ietvaros finansētais, uz EU Ūdens struktūrdirektīvu un atvasināto
nacionālo likumdošanu balstītais darbību kopums, paredz uzlabot
riska ūdens objektus - kā upes un ezerus, tā piekrasti.
* (Skaidrojot valsts valodā - tātad - labais ūdens)
PAPILDINĀTS - 13. Sērsnas laika 2021.g. ar saiti uz Semināri;
Atbrīvot upes plūdumu!
Šodien (21.02.2020.) notiek ekspertu seminārs: “Lašu un taimiņu migrācijas šķēršļu novēršana Latvijas upēs.”
Seminārs tiek organizēts CCB (Coalition Clean Baltic) projekta “Atgriezīsim lašus Baltijas mazajās upēs” ietvaros.
Seminārā kopīgi apspriedīsim situāciju ar aizsprostiem uz Latvijas upēm un kā tie ietekmē zivju, nēģu un citu ūdens organismu dzīvi un migrāciju. Protams, uzsvars tiks likts uz savvaļas lasi un taimiņu. Semināra mērķis ir pārspriest Latvijas upēs esošo šķēršļu nojaukšanas iespējas un sastādīt to potenciālo sarakstu finansējuma piesaistei. Nāksim ar priekšlikumiem. Diskutēsim par katru gadījumu atsevišķi. Un katra eksperta uzdevums, nākot uz šo semināru, ir padomāt par piedāvājamo šķērsli nojaukšanai. Apspriežamajā sarakstā jau ir Staiceles aizsprosta paliekas Salacā, slieksnis pie Ropažu HES Lielajā Juglā, šķērslis uz Mazās Juglas pie Dobelniekiem.
Seminārā paredzēti vismaz 2 priekšlasījumi - no institūta BIOR un Latvijas makšķerniekiem. Katrs semināra dalībnieks arī tiks aicināts īsi pastāstīt par savu darbības jomu un savu skata punktu attiecībā uz semināra tēmu.
PAPILDINĀTS
Ģeogrāfisko nosaukumu sanāksme
- Newly discovered hillforts in Latgale
2018–2019: Naming practice,
Juris
Urtāns (Latvia);
- Livonian place names in the Latvian place name landscape,
Valts Ernštreits
(Latvia);
Jauns gads ~Vecas upes
Upes.lv - 2019.g. ~ ĪSAIS CEĻVEDIS - dzirdot `upe`domājam un saprotam dabiski tekošu ūdeni. Tā arī sadzīvē esam iesākuši dēvēt vai ikvienu straumi, lai gan lielākā daļa ūdensteču ir pārveidotas tādā mērā, ka arī šai vietnei būtu saukties kanali.lv. No tam arī ģeometriskas neatbilstības radīti pagriezieni tecēs, piemēram no Daugavas uz Gauju.
Atklājumi no Gints Skutāns
Par plūdiem!
Bet es par plūdiem... Par to lai katru gadu ūdens stihija atgādinātu savam "briesmīgajam bērnam" viņa vietu un lomu.
Kopjam upi pareizi
Divu dienu laikā dalībnieki iepazinās ar ūdeņu apsaimniekošanas paņēmieniem un aktualitātēm Latvijā, apmeklēja upes, kur ir veikti dažādi biotopu apsaimniekošanas pasākumi, izvērtēja un izdiskutēja apsaimniekošanas pasākumu rezultātus, kā arī praktiski darbojās Svētupes straujteču biotopu atjaunošanas demonstrācijā.
Seminārā aicināti piedalījās pašvaldību un nevalstisko organizāciju pārstāvji, ūdeņiem piegulošo zemju īpašnieki, uzņēmēji, kuri saskaras ar ūdeņu apsaimniekošanas jautājumiem.
Pasākuma norises programmā mijās teorētiskas runas ar praktiskiem darbiem.
Bezgalīgā upīte ...
Izstāde UPE Melānija
"Es ļoti vēlos lai vienreiz viena dzimtenes upe būtu iespējami pilnīgi iepazīta, izprasta, iemūžināta, vārdos un bildēs parādīta... Mana Amata nav tikai līči, krāces, pasakainie krastu ieži. Tā ir kaut šaura stīga arī Amatas pašas un tās dzīves telpas vistālā pagātnē, tāpat - tās apdzīvotāju šodienā un vēsturē."
Mana satikšanās ar Melānijas kundzi notika zem viņas ganu egles Amadas kraujā.
Plūdi Valkā vasarā
Par Gaujas izteku televīzijā
Lai gan Latvijas lielāko un garāko upju pamatlietām vajadzētu būt diezgan zināmām, tomēr ļaudis meklē. Un līdz ar viņiem plašsaziņas līdzekļi. Meklēšanai nav nekā labāka kā doties Dabā! Un TV3 sāk jaunu raidījumu ciklu, tamdēļ Bez Tabu uzrunā portālu upes.lv lai kopīgi ceļotu uz Latvijas garākās - skaistules Gaujas sākotni. Raidījums ēterā pirmdien Siena mēneša 25. dienā 19:35., ar atkārtojumu vai iespēju redzēt tīmeklī.
Sausums upēs ...un prātos?!
Pilnīgi dabiski ka viss ir SAUSS, ja vairāk kā gadsimtu ir galvenais mērķis nosusināt - "meliorēt". Arī šobrīd rūc tehnika lai tikai ātrāk dabūtu ūdeni prom uz jūru. Un tā par vairākiem miljoniem KATRU gadu tiek postītas upes, līdz kamēr pat ugunsdzēsējiem vajadzības gadījumā nav kur pasmelties...
Latvijā pec oficiāliem LĢIA pārskatiem jau trešo gadu nokrišņu un attiecīgi UPJU noteces balance ir negativa. Jebkurš lietus TAGAD tikai piepildīs augsnes sūkli,..
Gaidu - kam vēl dramatiskam jānotiek lai ierēdņi atjēgtos?! Tostarp jau labi sen, un še pat Baltijā, ir novērots - ilgermiņā plūdu risku regulēšana problēmas palielina.
PAPILDINĀTS 2017. vasaras Saulgriežos.
No Abavas līdz Zilupei
Grāmata tādu nosaukumu tika tautā laista pirmdien, J.Endzelīna gadskārtējās konferences pirmajā dienā. Nosaukumā man rādījās ieraudzīt divus upju nosaukumus, lai gan ir par pilsētu kurai cauri tek SĪNUPE jeb Zilupe-Sinjuha...
Īpaši upēm veltīts teksts ir vien Venta, Abava, Gauja, Daugava. Vairāk jāmeklē starp apdzīvotā vietām - Auce, Durbe, Ilūkste, Līgatne, Ludza, Ogre, Rēzekne, Rūja Seda, Viesīte. Iepazīstamies ar valodnieciskiem pieņēmumiem un varbūtīgām iespējamībām...
Plūdu pasākumu plāns
Taču visi turpmāk minētie un neminētie valsts līmeņa plāni paredz rūpēties vienīgi par PIECĀM vietām, tur kur jau ir aprūpējami dambji un regulāras trauksmes.
Gaujai sava lapa
Līdz šim Balta Daba sarīkojusi ekspedīcijas (VIDEO) un vairākas kopšanas talkas Jaunpiebalgā. Nākošā TALKA 27. decembrī. Lai sekmējas!
Paši stāsta par savas apvienības ieceri -
Mazās Urgas mācība
Ogres pilsētā atrodas URGAS 2,7 km jeb trešdaļa no pārregulētā strautiņa. Visā garumā šis kanāls ir pārvērsts par utilitāru ūdensteci. Mazdārziņu un vasarnīcu iemītnieki izmanto un lieto kā tik vajag. Pilnībā aizbērt nevar - skaitās "valsts nozīmes ūdensnoteka".
Būtībā jau nav plūdi vienā vai citā Urgā, bet smadzenēs un
valsts pārvaldē.
Lielā Gaujas tīrīšana
Pirmā diena - divas laivas, četri vīri, kapteiņi - ilggadējais Gaujas Nacionālā parka vides inspektors Māris Mitrevics, otrā kolēģis Uldis Saulītis. Līdz pēcpusdienai izvilkts ļoti daudz plastmasas alus pudeļu un skārdeņu, no neparastajiem atradumiem – vairāki pāri „krokšu” jeb gumijas iešļūceņu, televizors un divas pudeles ar vēstulēm. Vakarā auto piekabe ar vākuma kaudzi aizlīgo uz poligonu.